Представљена књига „ОЗНА  репресија кумунистичког режима у Србији 1944-1946 „,

Синоћ је у сали Парохијског дома  представљена књига „ОЗНА  репресија кумунистичког режима у Србији 1944-1946 „,аутора Срђана Цветковића и  Немање Девића доктора  историје са Института за историју из Београда.Према ријечима Девића,“ књига је потекла  из  државног архива  Србије  и  представља  до сада највећу збирку оригиналних документа ОЗНЕ који свједоче о злочинима у Србији“ .Документи   ОЗНЕ , наводи Девић представљају непобитну истину  како се првих дана  побједничког повратака партизана  у Србији  нова власт обрачунала са цивилним становништвом. Наводна кривица  жртава састојала се у томе што су по свом социјалном положају, сарадњи са окупатором или пак другачијим политичким увјерењима  представљали опасност  за успостављање тоталитарне власти у тадашњој Југославији.

Књига је свјетлост дана угледала 2019. године  и плод  је дугогодишњег рада  двојице историчара који су радили на документовању комунистичких злочина.До истине смо споро долазили каже Девић , јер у Србији, Црној Гори и Републици Српкој  још није  у потпуности отворена  архивска грађа из овог периода.Само у државном архиву Србије стоји неотворено 80 хиљада документа  који су довољни за исписаивање нове историје ,подвукао је Девић.

Ми смо у  Србији пописали именом и презименом  близу 60 хиљада убијених од 1944-1946. Године. Број убијених  у Србији  је највећи по броју становника у комунистчкој Југославији.Инструкције за ликвидације су стизале из самог врха државе.Српски народ је тада изгубио  националну елиту  и те последице  гледамо и данас, наглашава Девић

„Нама недостаје самопштовање да би нас и други цијенили и то треба  да примијенимо и на други свјетски рат без идеолошких подјела,  признамо да је  жртва  жртва а злочин је злочин“, нагласио је Девић и подсјетио да  масовна гробница  заслужује обиљежје  без обзира да ли припада побједнику или пораженом.“Ово је неопходно урадити и због наших потомака  и нових генерација  да не бисмо само  причали  о ономе шта  је било  у вријеме комуниста  него и ономе шта смо ми урадили“,  закључио је Девић.За организацију  оваг  културнг  догађаја побринули су се општина Гацко, Црквена општина и Културно спортски центар Гацко.Више у тонском прилогу…