Muzički školu „Sveti Roman Melod“ trenutno pohađa 220 učenika, a broj polaznika u područnom odjeljenju u Gacku je oko 100.
„Prvi razred muzičke škole mogu upisati djeca od 9 godina, odnosno učenici četvrtog razreda osnovne škole. Kod nas postoji mogućnost da se djeca od 6 do 9 godina upišu u pripremni razred. Moje mišljenje i stav je da djeca trebaju krenuti od pripremnog razreda jer oni kroz igru i pjesmu kasnije lakše prođu kroz školovanje“, kaže direktor ove obrazovne ustanove Bojo Milošević.
Kada su u pitanju muzički instrumenti djeci je nainteresantnija gitara, ali zbog ograničenog broja upisanih odlučuju se i za klavir, harmoniku i ostale instrumente koji su privlačni za njih.
Talenat i rad su veoma bitni za pohađanje muzičke škole.
„Jedno bez drugog ne može. Ako ćemo govoriti o procentima onda je to 5 % talenat, a 95 % rad.
Ako nemate talnat za muziku možete postići jedan određeni nivo sa radom, ali to nije dovoljno za bavljenje muzikom. Naravno lakše je kad ste talentovani“, jasan je Milošević.
Muzička škola „Sveti Roman Melod“ već dugi niz godina ide na takmičenja. Nedavno su bili na Republičkom takmičenju u Banjaluci gdje je Ana Nenadić osvojila Drugu nagradu u kategoriji za solo pjevanje, dok su učenici iz Nevesinja zauzeli Prve i Druge nagrade u kategorijama harmonike i klavira.
Kada je riječ o takmičenjima i festivalima treba naglasiti da je ove godine ponovo pokrenut festival „Koliko snage Humska zemlja ima“ a održaće se 22. maja u Domu kulture „Nebojša Glogovac“ u Nevesinju.
Aktivnosti u školi su brojne a već u četvrtak 25. aprila u Domu kulture u Gacku pripremaju koncert učenika područnog odjenjenja u Gacku.
„Muzičko obrazovanje se ne razlikuje od bilo kog drugog oblika školovanja. Ja mislim da je naša struka dosta traženija nego što ljudi misle i da su mogućnosti zaposlenja velike“, zaključuje direktor Muzičke škole Bojo Milošević.
Opširnije u tonskom prilogu:
Podijeli: