Koševina se privodi kraju- prinosi ove godine iznad proseka

Odličan kvalitet sena i prinosi iznad proseka obeležili su ovogodišnju koševinu u gatačkom kraju.

Sa Darkom Markovićem, stručnim saradnikom iz Resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi analizirali smo situaciju na poljima u našoj opštini. Ističe da su veliki prinosi oborili cenu sena na tržištu, ali poljoprivrednicima doneli i dodatni problem- šta sa prošlogodišnjim senom koje, zbog izrazito blage zime, nisu potrošili.

„Kišni maj sa relativno visokim dnevnim i noćnim temeraturama vazduha, a potom i stabilizacija vremena, doprinijeli su da prinosi zelene biljne mase i ove sezone budu dosta visoki. U poređenju sa prethodnom godinom, kada su prinosi zelene biljne mase bili na rekordnom nivou, ova godina je nešto slabija u tom pogledu, ali je prema riječima poljoprivrednika,  kvalitet sijena u odnosu na prethodnu godinu dosta bolji. Ipak, intenzivne kišne padavine u proteklom periodu uslovile su da na pojedinim parcelama dođe do prerastanja i polijeganja biljne mase, pa se sama kosidba, odnosno prikupljanje i vakumiranje na tim parcelama odvija dosta otežano. Na onim parcelama gdje je došlo do polijeganja biljne mase i gdje se voda duže zadržavala, zabilježene su i pojave truleži, naročito u donjim zonama nadzemnog dijela biljaka, ali te pojave su, na sreću, ipak dosta rjeđe nego prethodne godine“, ističe Marković.

„Kao i prethodne godine i ove godine imamo situaciju da je ponuda sijena dosta veća od potražnje. Zašto je to tako, odgovore pronalazimo, prije svega, u prošlogodišnjoj rekordnoj sezoni kada su prinosi sijena u pitanju, ali i u kopnoj i dosta blagoj zimi, kada je potrošnja sijena bila dosta manja nego što je to bilo očekivano. Sve je to naravno uticalo na kreiranje nešto drugačijeg „cjenovnika“ baliranog sijena, tako da ovogodišnja vrijednost jedne prosječne bale sijena od oko 20kg iznosi ne više od 5,00KM, dok je cijena vakumirane bale dosta veća, s obzirom na količinu sijena, ali i zbog činjenice da se tu koristi zaštitna folija koja održava biljnu masu u svježem stanju tom čitave godine. Ipak, to se svakako može tretirati kao individualna računica svakog prodavca, a koja zavisi od više razloga i faktora kao što su: veličina bale, kvalitet baliranog sijena, udaljenost odnosno pristupačnost imanju gdje je sijeno locirano i slično“, objašnjava naš sagovornik.

Opširnije u tonskom prilogu: