Predstavnici Resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi, kancelarija Trebinje juče su gatačkim poljoprivrednicima predstavili Pravilnik o podsticajima u poljoprivredi za 2019 godinu.
Prema riječima rukovodioca Resora, Borivoja Milivojevića Pravilnik donosi nekoliko novina kada su podsticaji u pitanju. Premije za mlijeko su smanjene sa 30 na 25 feninga po litru a uslov je da se na mjesečnom nivou isporuči minimalno tri stotine litara mlijeka ekstra kvaliteta. Kada je u pitanju podsticaj za sistem „krava – tele“ registrovano gazdinstvo mora imati najmanje šest grla, umjesto dosadašnjih pet. Premiju za junice mogu ostvariti vlasnici koji imaju najmanje tri priplodna grla iz vlastitog uzgoja a premija će iznositi do 350 maraka po grlu. I u oblasti ovčarstva je povećan broj grla u stadu na stotinu dvadeset pet. Za kupovinu priplodne stoke novim Pravilnikom nisu predviđena sredstva.
Regresirano dizel gorivo za proljećnu i jesenju sjetvu će poljoprivrednicima biti dostupno po cijeni nižoj za 60 feninga i to stotinu litara po hektaru obradive površine, uključujući i livade.
Podsticaji za kapitalne investicije će biti precizirani drugim Pravilnikom koji će biti dostupan već sledeće sedmice a prema riječima Milivojevića povrat sredstava za kupljenu mehanizaciju će iznositi 30 %.
Da bi ostvarili bilo koju vrstu podsticaja u 2019. godini poljoprivrednici su dužni Poreskoj upravi podnijeti poresku prijavu za 2018. godinu – što je izazvalo ogorčenje gatačkih poljoprivrednika. Riječ je o tome da svi nosioci registrovanih gazdinstava moraju platiti doprinose i to retroaktivno, godinu dana unazad.
Nosioci nekomercijalnih gazdinstava plaćaju zdravstveno osiguranje i to penzioneri 1% od penzije a zaposleni 1 procenat od bruto plate.
Komercijalna gazdinstva koja se bave isključivo poljoprivredom imaju obavezu plaćanja zdravstvenog i penzionog osiguranja u iznosu od oko 122 marke, penzioneri plaćaju 2 % od penzije a zaposleni 2 % od bruto plate. Poljoprivrednici su negodovali zbog činjenice da porez plaćaju na bruto platu koja je već jedanput oporezovana. Logično bi bilo da porez plaćaju na dobit ostvarenu po osnovu poljoprivredne djelatnosti za koju je podsticaj i namijenjen.
Na ovaj način, Ministarstvo poljoprivrede guši male poljoprivredne proizvođače koji ostvaruju neznatne prihode a moraju plaćati isto kao i velike farme koje ostvaruju značajno veće podsticaje – kategorični su poljoprivrednici. „Logično bi bilo da podsticaji pomažu poljoprivrednicima da unaprijede proizvodnju a nas će ,ovakvim Pravilnikom, natjerati da prodamo stoku koju imamo jer se nikome ne isplati da mlijeko prodaje za 40 feninga po litru i još da plaća doprinose“ – rekao nam je jedan od ovdašnjih domaćina.
„Dovedeni smo u poziciju da mi plaćamo više nego što se nama vraća i to nazivamo podsticajem – kažu poljoprivrednici. „Ovakav Pravilnik odgovara samo velikim farmerima kakvih je u Gacku malo a sve ostale manje poljoprivredne proizvođače direktno ugrožava, umjesto da podstiče razvoj sela i agrara- kažu ogorčeni stočari.
„Zdravstveno osiguranje plaćamo po dva osnova a kad se razbolimo i pomoć zatražimo u bilo kojoj zdravstvenoj ustanovi uvijek bude: koliko para – toliko muzike“ – kategorični su poljoprivrednici.
Подијели: