И дјеца већ примјећују да је стање у душтву тешко, а млади који би требало да стварају породице кажу да је и неиздрживо. Сваки дан цијене рапидно скачу, плате су углавном непромијењене, а радних мјеста је све мање. Проблем се јавља и у виду затварања малих привредних субјеката услијед све већих порезних обавеза према држави.
Школарци су јуче наставили са школским активностима и кажу да ужине нема без двије марке, што је онда озбиљан издатак нарочито за вишечлане породице. Средњошколци примјећују веће цијене у угоститељским објектима приликом ноћних излазака, али и озбиљно запажају да су све скупљи и домаћи производи.
Већина Грађана Гацка није била расположена да говори у микрофон о овим проблемима, али коментаришу да су поскупљења очегледна па самим тим је нерасположење у народу све веће.
Млади мало опуштенији јер су родитељи ту да за њих брину, али схватају комплексност ситуације, па повремено и колико могу раде, како би попунили породични буџет и планирали будуће школовање у градовима који су још скупљи од Гацка.
А шта је то што је посебно поскупјело у протеклим мјесецима и чије ће цијене евидентно расти.
Према информацијама које смо добили у локалном маркету „Липник“ д.о.о., у наредном периоду сигурно ће доћи до раста цијена кафе и чоколаде (скоро дупло), односно свих производа који садрже висок проценат какаа због плантажа које су изгорјеле и великих суша у прошлој години у подручјима гдје се узгаја.
Тако ће према ријечима директора овог предузећа Мирослава Лојовића до краја фебруара цијена килограма кафе порасти за двије до три марке, док се очекује да брашно поскупи за двије марке. Лојовић каже да се још увијек за основне живпотне намирнице чека став државе, а обавјештења се добијају на седмичном нивоу. За сада уље остаје на истој цијени.
Како он истиче, константним поскупљењима долази до пада продаје производа који нису основне животне намирнице. „Суочавамо се са сталним најава поскупљења роба свих врста. Купци се сналазе и углавном опредјељују за јефтиније брендове,“каже лојовић.
У „ Липнику“ д.о.о. истичу да се слажу са најављењим повећањем минималца, али то ће такође повећати и порезе, односно обавезе на плату.
Оно што их брине јесте и недостатак квалификоване радне снаге. У оквиру предузећа имају и пекару гдје поред поскупљења улазних импута робе и трошкова покушавају да задрже ниске цијене продајних производа како би купци били задовољни цијеном и квалитетом.
Кажу и да учествују у кампањи „Друштвено одговорни“, која је почела 2023. године, а у оквиру ње трговци се одричу дијела марже с циљем нижих цијена прозвода.
Иначе, најизраженији пораст цијена у задњих шест мјесеци односи се на следеће артикле: кондиторски прозводи, кафа, брашно, млијечни прозводи, као и воће и поврће.
У свјетлу поскупљења додатан проблем прави и чињеница што се не отварају нова радна мјеста, него напротив свједочимо ситуацији да мали предузетници и након више од 25 година рада стављају кључ у браву јер не могу да одговоре свим обавезама које је држава наметнула, а самим тим се затварају и радна мјеста.
Ево статистике:
У надлежном одјељењу Општине Гацко добили смо информацију да је закључно са 31. децембром 2024. године рјешење о престанку рада у потпуности поднијело је 6 привредних субјеката, док је њих 5 затражило рјешење о привременом престанку рада.
Ипак, статистика је позитивна и каже да је на подручју наше општине у истом раздобљу ( 01.01.2024. -31.12.2024. године) издато 14 рјешења о оснивању предузетништва, док није било радњи у припреми. Укупан број предузетника у Гацку је 102, од тога је активно њих 99, док су 3 привремено одјављена.
Ако упоредимо податке са сусједним општинама, не много већим од нас, приватни сектор је доста скромнији у Гацку. Рецимо, Невесиње биљежи 227 активних привредних субјеката у 2024. години, Билећа 188, Требиње чак 611, а Љубиње иако мање и привредно неразвијеније, није много иза нас и има активна 72 предузетника.
Да ли нам ова статистика много говори. Можда и не, али ако за годину дана имамо престанак рада, што у потпуности, што привремено, чак 11 приватних предузећа, јасно је да у малом Гацку ствари не иду у добром смјеру.
И за крај, ако узмемо у обзир најаве медија са почетка ове године, највише се спекулише о поскупљењу брашна, које је из угла Удружења за заштиту потрошача РС неоправдано. (Извор:РТРС)
Посебно брину информације да су цијене горива на свјетским берзама у порасту, а тај тренд раста одразиће се и на наше просторе, па се тако у наредним данима очекују више цијене нафтних деривата за око 10 пфенига по литру, рекао је Милован Бајић из Крајинапетрола за Радио Републике Српске.
Овим смо начели бројне теме које ћемо свакако разматрати у наредном периоду.
Подијели: