Svečanom Akademijom upriličenom u sali Doma kulture i dodjelom nagrade „Vladimir Ćorović“sinoć je zvanično otvoren 25. Naučni skup istoričara u Gacku. Danas su u sali Parohijskog doma na temu „Znameniti Hercegovci kroz istoriju“ istoričari izlagali svoje referate koji su objavljeni u Zborniku. Prethodno su posjetili spomen sobu i spomenik „Kruna gatačkim junacima“.
Pozdravnu riječ eminentnim istoričarima i naučnim radnicima uputio je predsjednik Organizacionog odbora „Ćorovićevih susreta“ prof. Radomir Vučković.
Prof.dr Budimir Aleksić je govorio o uskoku i četovođi Mirku Aleksiću, rodom iz gatačkog sela Lukovica, koji se u mladosti istakao u borbama protiv Turaka pa je izabran za kneza sela Malinsko. Bio je jedan od organizatora ubistva Smail-age Čengića na Mljetičku 1840.godine.
Profesor sa Filozofskog fakulteta u Banjaluci Boško Branković se osvrnuo na život i djelo Vojislava Šole (1863 -1930 ), rođenog Mostarca s posebnim akcentom na njegovo učešće u Pokretu za crkveno- školsku samoupravu.
Prof. Lazar Radan je prezentovao referat o arhimandritu manastira Duži, Melentiju Peroviću (1835-1887) jednom od najistaknutijih ustaničkih ličnosti u trebinjskom kraju. Kako je naglasio o arhimandritu Peroviću kao crkvenom velikodostojniku i ustaničkom vojvodi je vrlo malo pisano. „Ipak, njegov život i djelo duboko su utkani u istoriju njegovog Trebinja, manastira Duži i cijele Hercegovine“ – naglasio je Radan.
Prof. dr Žarko Leković je govorio o Znamenitim Hercegovcima – Drobnjacima u 19. vijeku.
Prof. dr Borivoje Milošević je govorio o mitropolitu Zahumsko-hercegovačkom Serafimu Peroviću naglasivši da se isticao ne samo kao pravoslavni sveštenik, nego i kao prosvjetni radnik, dobrotvor srpskih škola, crkava i manastira. Sa Nićiforom Dučićem otvorio je duhovnu školu u manastiru Žitomislić.Kako je Milošević naglasio „Mitropolit Serafim Perović je ulagao veliki trud u korist srpske kulture, prosvjete i duhovnosti u Hercegovini“.
Referate su izložili i prof.dr Radivoj Radić iz Beograda, prof Petar Milošević iz Trebinja i Radenko Šćekić sa Istorijskog instituta Univerziteta Crne Gore u Podgorici.
U popodnevnim časovima je planirana posjeta Mostaru, gdje će posjetiti spomenike Vladimiru i Svetozaru Ćoroviću, te Aleksi Šantiću a večeras će prisustvovati svečanoj Akademiji u Bileći i dodjeli nagrade „Svetozar Ćorović“
Trećeg dana Naučnog skupa istoričara planirana je posjeta manstiru Sv. Petra Zimonjića u Danićima gdje će biti predstavljena „Prosvjetina“ izdanja – Zbornik radova i časopis za književnost i kulturu „Nova Zora“.
Podijeli: