„Завршили смо поступак регистрације гатачког кајмака из мјешине ознаком поријекла. То је најјача ознака у БиХ и тај пут није био лак“, потврдила нам је Драгана Миловић, предсједница Удружења произвођача гатачког кајмака.
За више од три године, колико је прошло од формирања Удружења, урађено је више од 10 пројеката, а први се односио на припреме произвођача гатачког кајмака за процес брендирања.
„Сви ови пројекти допринијели су јачању капацитета Удружења, видљивости, промоцији, како Удружења, тако и локалне заједнице. Заштитом производа чувамо традицију овог краја у производњи аутентичних производа“, каже Миловићева.
Поступком регистрације потрошачи ће доћи до уједначеног квалитета производа, а сви произвођачи или прерађивачи који се налазе на дефинисаном географском подручју, а који задовољавају услове наведене на спецификацији имају право употребе регистроване ознаке.
У Удружењу истичу да велику захвалност дугују начелнику Општине Огњену Милинковићу, савјетнику за стратешко планирање и развој општине Саши Слијепчевићу, професорима са Пољопривредног факултета из Бања Луке, Европској Унији кроз пројекте ReLOaD2, Свјетској организацији за храну и пољопривреду (FАО), Агенцији за безбједност хране БиХ, Slow Food Требиње и свима који су на било који начин помогли рад Удружења.
Чланице Удружења произвођача гатачког кајмака протеклог викенда учествовале су на Пољопривредном сајму у Рогатици гдје су освојиле прво мјесто за традиционалне производе што је још један од доказа да на најбољи начин представљају и себе и локалну заједницу.
Слиједи тонски прилог:
Подијели: