Revoltirani zbog radova na reci Sutjesci i izgradnje malih hidrocentrala, meštani sela Izgori i zabrinuti građani su se u subotu okupili na Sastavcima, na obodu nacionalnog parka „Sutjeska“, da iskažu svoje protivljenje ovoj, kako su rekli, ekološkoj katastrofi.
Meštanin Izgori Dejan Janković ističe da neće dozvoliti da se tako uništava priroda zbog čijih lepota u Izgori dolaze ljudi iz svih krajeva sveta ističući da se ovde ne radi o ekonomskom razvoju i napretki nego o pohlepi koja prelazi granice .
Bojana Mastilo, profesorica iz Foče se sa dosta emocija osvrula na značaj Sutjeske u njenom životu i zahvalila se svima koji su došli da podrže borbu za reku koja je biser Evrope.
„Od bitke na Sutjesci do bitke za Sutjesku, mi smo nosioci prirodno-oslobodilačkog pokreta“, rekla je Mastilo
Miloš Elez je podvukao da je razlog okupljanja isključivo odbrana prava na zdravu životnu sredinu.
„Investitori se ponašaju kao neiscrpan resurs, a nije. Voda je izvor života. Nećemo dozvoliti da reke stave u cevi i tako unište prostor koji je kroz vekove imao ogroman kulturno istorijski, ali i značaj za život generacija koji su ovde odgajili svoje porodice“, rekao je Elez.
Iz Odeljenja za urbanizam, građevinarstvo i civilnu zaštitu Opštine Gacko su nam rekli da su sve dozvole za male hidrocentrale izdali republički organi i da su predviđene prostornim planom koji je planski dokument višeg reda.
„Opština nije izdavala odobrenja za ove objekte“, kratko su nam odgovorili.
Ekološki inspektor Lazar Okiljević je za Radio Gacko rekao da nije obilazio radove na terenu, niti je upućen u stanje jer pismenu prijavu njemu niko nije podneo.
Saznanja koja ima su usmena i nezvanična.
Investitor je firma Hydroenergy d.o.o. registrovana u Gacku. Prema podacima iz privrednog registra vlasnici su: GLA Holding iz Austrije, Nataša Reid i Tatjana Mićević. Direktor je Boris Rodić, a njegov zamenik Igor Mićević.
Na zvaničnoj stranici austrijske firme je navedeno da je u toku realizacija projekta koji obuhvata „tri odvojene male hidroelektrane na reci Sutjesci i njenoj pritoci Jabušnici. Projekat se nalazi u blizini grada Gacko, u jugoistočnoj Bosni, blizu granice sa Crnom Gorom sa ukupnom planiranom godišnjom proizvodnjom od 33 000 MWh Radovi na prvoj od tri hidroelektrane su završeni. Radovi na prenosnom tornju se izvode pre izgradnje druge dve elektrane“.
GLA Holding osnovan je 2003. godine u Beču, Austrija. Primarni cilj holdinga je fokus na obnovljivu energiju i kreiranje vrednosti za buduće generacije, stoji na njihovom sajtu.
Centar za životnu sredinu iz Banja Luke je predao zahtev Inspektoratu Republike Srpske u kojem traži hitno obustavljanje radova na Sutjesci i njenoj pritoci Jabušnici, rečeno je na protestu.
Opširnije u tonskom prilogu:
Podijeli: