Istorijski čas dr Nemanje Devića izazvao veliku pažnju gatačke publike

U petak veče je u prepunoj sali Doma kulture održan istorijski čas dr Nemanje Devića iz Srbije, na temu „Vojska  bezgrobna i ideja zavjetna (Zelengora, Lijevče polje, Zidani Most)“.

Kako je rekao uvodničar prof.istorije Milan Nikčević veče je organizovano na inicijativu Kluba Gačana iz Beograda, uz podršku Opštine Gacko i Crkvene opštine Gacko. Publika je s posebnim pijetetom pozdravila Dragana Popovića, potomka čuvene i stradalne porodice Popović sa Dražljeva, koji je ovom prilikom došao iz Čikaga.

Načelnik opštine Gacko pozdravio je prisutne i zahvalio se organizatorima i dr Deviću, rekavši da ćemo konačno čuti i vidjeti neke manje poznate podatke iz naše istorije.

„Rana koja se krije sporo i teško zaceljuje. Došlo je vreme da progovorimo o neprebolnim ranama, ali samo onako kako je jedino moguće – osvetljavajući prošlost, oslobađajući pogaženu i skrivenu istinu krčimo put pravdi i novim naraštajima“, rekao je predsjednik Gluba Gačana Slobodan Boban Drašković.

„Posebno što pogađa, a i što sokoli na večerašnjem skupu je što se ne obraćamo samo vama i što se vi niste skupili radi nas. Ovdje večeras su se smirile sene zakrvljenih i večeras kad govorim pred vama imam utisak da govorim i Miloradu Popoviću, i Marku Lojoviću, i Novaku Mastiloviću koji je poginuo pod svojim barjakom i svoj ovoj šestototini pripadnika zaboravljene, zabranjene i poražene vojske u građanskom ratu kojih se vi svih ovih decenija niste odrekli. Za početak pamtimo ih i nismo nikada prihvatili kapitulaciju 1945.godine“, između ostalog rekao je Dević.

Istorijskom času prisustvovali su predstavnici Opštine Gacko, Crkvene opštine Gacko, Opštinske boračke organizacije i brojni poštovaoci pripadnika JVuOiz Gacka i susjednih opština. Kratko se obratio i istoričar Predrag Ostojić iz Rudog koji  se godinama bori za istinu o „vojsci bezgrobnoj“ i koji je kako je Dević prokrčio put mladim istoričarima.

Program su upotpunili narodni guslar Vojin Tepavčević koji je izveo pjesmu „Bosanska golgota“ i Crkveni hor „Sveta Jelena Anžujska“.

Klub Gačana je dodijelio komplete knjiga  „Skrivena istorija“ Opštinskoj boračkoj organizaciji, Narodnoj biblioteci, biblioteci Etno muzeja u Danićima i srednjoškolcima koji su prošle godine izveli dramski prikaz o stradanju Srba u Hercegovini u Drugom svjetskom ratu, kao i prisutnima koji su izrazili želju da posjeduju ta dugo skrivana djela.

Na platnu je tokom časa predstavljena i izložba od 230 fotografija gatačkih Ravnogoraca i više od 100 dokumenata koji govore o njihovom ratnom putu i sudbinama autora Milana Nikčevića, koju je realizovao uz tehničku pomoć Marka Crnogorca. Više u prilogu…