
У гатачком селу Добреља, поводом 83 година од страдања, данас је служен помен за 39 мјештана које су убили припадници Првог партизанског херцеговачко-црногорског ударног батаљона. Да би се знало за комунистички терор и какво је зло почињено у Другом свјетском рату постоји култура сјећања.
Након парастоса, вијенце на споменик невино пострадалим жртвама у овом страдалном гатачком селу положили су представници породица жртава, Општине Гацко и Борачке организације Гацко, а потом је одржан историјски час.

Начелник општине Гацко Вукота Говедарица истакао је да je заборав злочина ништо друго него реинкарнација почињеног злочина. Насупрот заборава стоји сјећање и култура сјећања, а то је и прилика да опрости човјек човјеку, да опростимо једни другима.


„Разлика између заборава и сјећања је евидентна, јер заборав не зна да прашта. Ако не знамо да опростимо онда зло и злочин може да се врати и да се понови. И ви овдје који сте присутни, из Добреља, са Дражљева, из Врбе, Јасеника, Фојнице, из Браићевића знали сте да опростите, зато што сте били на Христовој страни и зато што сте тако одгојени и учени, и не ваљало да је било другачије“, рекао је Говедарица.
Испред потомака страдалих обратио се Раденко Тодоровић – Шишо, нагласио је да је ово велики дан, јер из туге заборава васкрсава истина о прецима иако су поубијани прије 83 године.
„Данас оживљавамо њихова имена патње и страдања, а наша драга омладина треба да зна шта се десило љета 1942. године. Тог јутра партизани су убијали недужну своју браћу“, рекао је Тодоровић.
Историјски час одржао је професор Милан Савић који је нагласио да je прошло више до осам деценије од страдања.


„За ход српског народа по вјетрометини историје карактеристички су дубоки преломи и прекретнице које нису дозвољавали ни у времену ни у простору, да израдимо складну структуру сопственог индентитета“, рекао је Савић.
Парох автовачке парохије Миодраг Вртикапа рекао је да не смијемо никада да заборавимо овај злочин, али хришћански је да опростимо и они који нису спремни да опросте нису спремни да дочекају спасење.
„Увијек молитвено да их се сјећамо, никада да их не заборавимо а све у нади за васкрсење и живот вјечни“, казао је Вртикапа.

Опширније у тонском прилогу.
Подијели: