
U gatačkom selu Dobrelja, povodom 83 godina od stradanja, danas je služen pomen za 39 mještana koje su ubili pripadnici Prvog partizanskog hercegovačko-crnogorskog udarnog bataljona. Da bi se znalo za komunistički teror i kakvo je zlo počinjeno u Drugom svjetskom ratu postoji kultura sjećanja.
Nakon parastosa, vijence na spomenik nevino postradalim žrtvama u ovom stradalnom gatačkom selu položili su predstavnici porodica žrtava, Opštine Gacko i Boračke organizacije Gacko, a potom je održan istorijski čas.

Načelnik opštine Gacko Vukota Govedarica istakao je da je zaborav zločina ništo drugo nego reinkarnacija počinjenog zločina. Nasuprot zaborava stoji sjećanje i kultura sjećanja, a to je i prilika da oprosti čovjek čovjeku, da oprostimo jedni drugima.


„Razlika između zaborava i sjećanja je evidentna, jer zaborav ne zna da prašta. Ako ne znamo da oprostimo onda zlo i zločin može da se vrati i da se ponovi. I vi ovdje koji ste prisutni, iz Dobrelja, sa Dražljeva, iz Vrbe, Jasenika, Fojnice, iz Braićevića znali ste da oprostite, zato što ste bili na Hristovoj strani i zato što ste tako odgojeni i učeni, i ne valjalo da je bilo drugačije“, rekao je Govedarica.
Ispred potomaka stradalih obratio se Radenko Todorović – Šišo, naglasio je da je ovo veliki dan, jer iz tuge zaborava vaskrsava istina o precima iako su poubijani prije 83 godine.
„Danas oživljavamo njihova imena patnje i stradanja, a naša draga omladina treba da zna šta se desilo ljeta 1942. godine. Tog jutra partizani su ubijali nedužnu svoju braću“, rekao je Todorović.
Istorijski čas održao je profesor Milan Savić koji je naglasio da je prošlo više do osam decenije od stradanja.


„Za hod srpskog naroda po vjetrometini istorije karakteristički su duboki prelomi i prekretnice koje nisu dozvoljavali ni u vremenu ni u prostoru, da izradimo skladnu strukturu sopstvenog indentiteta“, rekao je Savić.
Paroh avtovačke parohije Miodrag Vrtikapa rekao je da ne smijemo nikada da zaboravimo ovaj zločin, ali hrišćanski je da oprostimo i oni koji nisu spremni da oproste nisu spremni da dočekaju spasenje.
„Uvijek molitveno da ih se sjećamo, nikada da ih ne zaboravimo a sve u nadi za vaskrsenje i život vječni“, kazao je Vrtikapa.

Opširnije u tonskom prilogu.
Podijeli: