Nevjerovatna suša u Gacku traje već punih sedam mjeseci, i ako je vjerovati prognozama svjetskih meteoroloških kuća, trajaće sve do novembra. Ukoliko uzmemo u obzir statističke podatke ovako sušne godine u Gacku se ne pamte, iako je prema podacima, vjerovali ili ne, 2020. bila samo za nijansu bolja.
Prema riječima diplomiranog meteorologa Rajka Jakšića, rukovodioca meteorološke službe na TE Gacko, pamti se 1953. godina kao izuzetno sušna, a i ona je bila bolja jer je za 6 prvih mjeseci tada palo 673 litara po metru kvadratnom , dok ove godine bilježimo samo 426 litara u prvoj polovini godine.
Više su i temperature i to znatno, mnogo više imamo tropskih dana, u junu ih je bilo 5, a u julu čak 16. Nekad ih je bilo samo 5 do 7 takvih dana tokom cijele godine, ističe Jakšić. Tropski dani podrzumijevaju temperature veće od 30 stepeni celzijusa.
Konstantno je u porastu i vazdušni pritisak, osim u aprilu ove godine kada je zabilježeno najviše padavina. Visok vazdušni pritisak donosi stabilno vrijeme, bez padavina, uz sjeverno strujanje. A kada je u pitanju insolacija, koja se računa od izlaska do zalaska sunca, za proteklih 7 mjeseci imali smo 1614 sunčanih sati . što je u odnosu na 2020. kada je bilo 1355, znatno više, zaključuje on.
Nesporno je da se klima mijenja. Svjetske meteorološke škole zastupaju tri stanovišta, odnosno smatraju da postoje tri uzroka: neki zagovaraju teoriju da je za sve kriva pojačana sunčana aktinost, drugi krive dimnjake, odnosno emisiju štetnih čestica iz brojnih fabrika, dok treći smatraju da klimatske promjene i svjetsko otopljavanje uzrokuju vulkanske aktinosti.
Bilo kako bilo riječ nauke će biti posljednja… Kako sve ovo utiče na živi svijet, ekonomiju i uopšte život, koliko će nam ogreva trebati naredne zime i svim sličnim pitanjima više u razgovoru koji slijedi…
Podijeli: