U subotu je u sali Parohijskog doma promovisana knjiga „Odlikovani i unaprijeđeni jugoslovenski vojnici u otadžbini 1941-1945 godine“.
Bogato ilustrovana sa stotinama ratnih fotografija i originalnih naredbi o unapređenju i odlikovanju, knjiga predstavlja do sada najveći registar jedne tragično zaboravljene generacije i spomenicu te bezgrobne vojske.
Knjiga je ujedno prvo izdanje novoosnovanog Instituta istorijskih nauka Univerziteteta u Istočnom Sarajevu sa sjedištem u Palama.
Kako je u uvodnoj riječi rekao profesor istorije Milan Nikčević autori Dejan Đerić i Veroljub Maletić, ulažući ogroman trud i napor, sakupili su 10.000 imena boraca iz gotovo svih jedinica pod komandom generala Mihajlovića među kojima je preko 400 imena iz Komande Istočne Bosne i Herecegovine, a od kojih je 76 naših Gačana.
Na promociji je istaknuto da je ravnogorski pokret bila odlično organizovana i jaka vojna sila. Penzionisani pukovnik Dragan Krsmanović, magistar istorije i viši arhivista, kaže „da je nakon rata u ovoj zemlji učinjeno sve da se zatru sjećanja na njih, sve je učinjeno da oni nestanu, nije bilo dokumenta i knjiga o njima, nema ih u udžbenicima, jedino su ostali u našim sjećanjima“.
„Knjiga je svojevrsni spomenik o ovim ljudima, naš cilj je bio da dokažemo da je ovo regularna vojska koja nije priznala kapitaulaciju, što i nije teško dokazati, a ne pokret otpora kako su im imputirali“, naglasio je Veroljub Maletić. Dokaz tome su i ova priznanja koja su se vršila po prvilima vojske Kraljevine Jugoslavije…
Kako je na promociji rekao Dejan Đerić knjiga je nastala kao plod dugogodišnjeg arhivskog i terenskog rada. „Za knjigu sam izdvojio samo moje Užičane i ljude sa Zlatibora“. On je naveo da je knjizi želio da da veći značaj, pa je objavio sa koautorom Veroljubom Maletićem.
Đerić je istakao da je sa Gackom imao dobru saradnju u pripremi knjige i pohvalio izgradnju spomenika JVUO u našem gradu.
Za organizaciju promocije pobrinuli su se Opština Gacko i Opštinska boračka organizacija. Program je upotpunjen i nastupom narodnog guslara Vojina Tepavčevića.
Poslušajte tonski prilog…
Podijeli: