Na 16. redovnoj sjednici SO Gacko održanoj juče 29. decembra raspravljalo se o 15 tačaka, s tim da je 14. tačka koja se odnosila na imenovanje v.d. člana UO Centra za socijalni rad skinuta sa dnevnog reda, a na predlog odbornika SNSD-a, glasovima većine, uvršten Prijedlog odluke o prenosu imovine na JU Dječiji vrtić Gacko, dok su odbornici opozicije bili uzdržani.
Od ukupno 19 odbornika sjednici je prisustvovalo 16, a za dnevni red je glasalo njih 11, 4 su bila uzdržana, dok je odbornik PDP-a Radoica Antunović bio protiv, jer nisu usvojeni njegovi prijedlozi da se sa dnevnog reda povuku 7. i 8. tačka, koje su prema njegovom mišljenju neregularne jer nisu u skladu sa važećim zakonima.
U pitanju su Prijedlog Programa zajedničke komunalne potrošnje za 2023. Godinu i Prijedlog Ugovora o pružanju vodnih usluga na području opštine Gacko.
Jednoglasno su, bez rasprave, usvojeni Zapisnik sa prošle sjednice i druga tačka dnevnog reda koja se odnosila na Prijedlog Odluke o prihvatanju Inicijative Udruženja roditelja i prijatelja djece sa posebnim potrebama „Rastimo zajedno“, koja se odnosi na realizaciju projekta „Mapiranje parking mjesta “ u svrhu lakše putne komunikacije osoba sa invaliditetom, odnosno na donošenje zakonskih odluka i regulativa kako bi došlo do implementacije projekta.
Uslijedilo je i jednoglasno usvojanje 3. i 4. tačke, Prijedloga Odluke o visini vrijednosti nepokretnosti na području opštine Gacko po zonama za potrebe utvrđivanja poreza na nepokretnosti u 2023. i Prijedlog Odluke o utvrđivanju poreske stope na oporezivanje nepokretnosti, na području opštine Gacko za narednu godinu.
Načelnica nadležnog odjeljenja Darka Unković je objasnila da odluke u odnosu na prošlu godinu nisu mijenjane i da poreska stopa iznosi 24 KM u prve četiri zone, dok je u petoj i šestoj 12KM.
Peta tačka dnevnog reda Nacrt budžeta za 2023. očekivano je izazvala najviše polemike.
Načelnik Ognjen Milinković je rekao da će prema planiranom Nacrtu budžet u 2023. godini iznositi 15 miliona 142 hiljade i 800 KM. Od toga su poreski prihodi 6 miliona 410 hiljada i 200 maraka.
Neporeski prihodi iznose 5 milona 628 hiljada i 500KM, a najveći udio čine sredstva od tzv. rudarske rente.
Načelnik Milinković je istakao da je najveće povećanje u odnosu na budžet iz 2022. za lična primanja i iznosi 8%, što se pravda izmjenama i dopunama važećih zakona i povećanjem cijene rada.
Planirani su i rashodi veći za 5% u odnosu na prošlogodišnji budžet, a to je Milinković obrazložio povećanjem cijena roba na tržištu. Za investicije u narednoj godini iz vlastitih sredstava biće izdvojeno 400. hiljada KM.
Načelnik je naglasio da Ministarstvo finansija RS nije imalo primjedbi na Nacrt Budžeta opštine Gacko za 2023.godinu.
Odbornik PDP-a Radoica Antunović je iznio niz ključnih primjedbi na Nacrt budžeta koje se odnose na pogrešno prikazivanje suficita, odnosno smatra da 1,8 miliona neiskorišćenih kreditnih sredstava iz prethodnog perioda ne može biti prikazano kao suficit, jer se ta sredstva nisu nalazila u prethodnom budžetu. Prema njemu mogu se voditi jedino pod stavkom-primici.
Antunović zamjera što u odnosu na nerealizovani Rebalans nema promjena u Nacrtu budžeta kada su u pitanju iznosi planirani za Udruženje penzionera, pa je taj iznos opet samo 11. 000KM, zatim za tople obroke je planirano duplo manje nego prošle godine, umjesto 90. 000KM, sada samo 45. 000KM za tu stavku, a za mlade bračne parove nisu planirana sredstva ni za zgradu, ni za sufinansiranje kupovine stambenih jedinica što je bilo usvojeno prošle godine.
Prijedlog odbornika Antunovića je da se preusmjeri 5 hiljada maraka penzionerima umjesto političkim partijama, kojima je planirano više sredstava u Nacrtu budžeta. Njegova glavna zamjerka je što je planirani budžet mnogo veći nego npr. 2015. godine, a sredstva za poljoprivredne podsticaje za 20 hiljada manja, dok se za studentske stipendije izdvaja čak 100 hiljada manje iako je budžet čak 4 miliona maraka veći nego onaj iz 2015.
Odbornica SDS-a Jelica Bjeković je insistirala na odgovorima zašto u Nacrtu budžeta nema planiranih sredstava za nastavak radova na zgradi stare Opštine, projektu dogradnje vodovoda „Pridvorica“, Sportskoj dvorani, Domu za stara lica i zgradi za mlade.
Bjeković smatra da veća opravdanost postoji za izgradnju Doma za stara lica nego za pijacu za koju je preusmjereno 400 hiljada od zgrade za mlade, jer ni sada ne postoji zainteresovanost prodavaca.
Odbornik SNSD-a Siniša Šuković je naglasio da će insistirati da se radi po zakonima i da očekuje narednu sjednicu do 20. januara, kako bi usvojili Prijedlog budžeta, a do tada će amandmandski djelovati.
Prema njemu Nacrt budžeta nije u skladu sa Strategijom razvoja Opštine, koja je za njega najbolji dokument donesen za protekle dvije godine.
U Strategiji je planirano da dođe do smanjenja izdvajanja za lična primanja do 2028.godine za 20%, dok se u planiranom budžetu ova sredstva povećavaju za 8%.
Šuković kaže da će se u narednom periodu zalagati za budžetsku discplinu i da će insistirati da se rebalans pravi već u februaru/martu. Rješenje vidi u povećanju prihodovne strane kroz povećanje rudarske rente, što bi prema njegovim riječima iznosilo čak 1 milon i 500 hiljada KM, što pravda povećanjem cijene proizvedene električne energije u RiTE koja je u 2022. iznosila 9, 18KM po kilovatu u odnosu na predhodne dugogodišnje cijene od 6,93 do 7,58 maraka.
Jovana Zelenović Kundačina, odbornica DNS-a je rekla da ima dosta zamjerki na Nacrt budžeta, ali da će ova stranka glasati za taj dokument kako ne bi došlo do zastoja u usvajanju budžeta.
Milan Gutović ispred PDP-a je tražio odgovor na pitanje kakve su posljedice neusvajanja Rebalansa budžeta za još uvijek tekuću godinu i da li će biti izmirena decembarska plata radnicima.
Odbornica SDS-a Hristina Janjić Zirojević je zatražila objašnjenje što u Nacrtu budžeta nema planiranih sredstava u iznosu od 90 hiljada KM za kupovinu rendgenskog aparata za Dom zdravlja, što je bilo u planu prošle godine, ali nije realizovano.
Odgovarajući na pitanja odbornika, načelnik opštine Ognjen Milinković je rekao da je budžet korektno urađen, ispoštovani su standardi i dobijena saglasnost Ministarstva finansija.
Potvrdio je da je presudama Osnovnog i Okružnog suda opštini Gacko naloženo da plati 470 hiljada i sudske troškove zbog kašnjenja u isplati zgrade „Odisej“ namjenjene za Dom za stara lica. Mada je upućena apelacija Vrhovnom sudu, to ne odlaže izvršenje, a opština će, pojasnio je načelnik, obezbijediti više novca u budžetu na poziciji za sudske troškove.
Govoreći o decembarskim platama koje su upitne zbog neusvajanja rebalansa, načelnik Milinković je rekao da je pronađeno rješenje, da će one biti isplaćene, ali će kasniti.
Što se vodosnabdijevanja tiče, u toku je procedura angažovanja firme koja će izraditi bazičnu studiju opravdanosti nastavka ovog projekta.
Najavio je i da će Dom zdravlja u narednoj godini dobiti rendgen, a postoji opcija i da se postojeći reparira.
Nacrt budžeta je usvojen sa 11 glasova za i 5 protiv, a javna rasprava je zakazana za 11. i 12. januar u 11 časova u sali SO Gacko.
Odbornici su usvojili predloženi plan utroška sredstava po osnovu naknada od požara za 2023. godinu.
Usvojen je i program zajedničke komunalne potrošnje za koju će iz javne kase Opštine Gacko u 2023. godini biti izdvojeno nešto više od 570 hiljada maraka. Za ponuđeni program je glasalo 11 odbornika pozicije. Odbornici opozicije su bili uzdržani.
Dosta polemike je izazvao predloženi Ugovor o pružanju vodnih usluga na području opštine. Uvodničar je po ovoj tački je bio Alen Rogović- terenski službenik za životnu sredinu i vode UNDP. On je istakao da je opština Gacko jedna od 20 lokalnih samouprava koje su ušle u projekat koji prvenstveno reguliše odnose između osnivača i vlasnika sa jedne i samog pružaoca usluga sa druge strane.
Radoica Antunović je izrazio sumnju da će potpisivanje ovog ugovora u narednim godinama povećati cijenu vode, ali je predlagač, načelnik opštine, negirao takvu mogućnost.
Prijedlog je usvojen glasovima pozicije dok je 5 odbornika opozicije bilo uzdržano.
Odbornici su usvojili i program rada SO Gacko za narednu godinu kojim je predviđeno 8 sjednica u 2023.
Prihvatili su i informaciju o realizaciji odluka i zaključaka ovog saziva u kojoj je navedeno da su odbornici u protekle dvije godine usvojili 390 različitih akata od kojih je većina i realizovana.
Na sjednici je razriješen dužnosti dosadašnji v.d. načelnika Odjeljenja za privredu, finansije i društvene djelatnosti Milivoje Boljanović i članica UO JU Centra za socijalni rad Milimirka Govedarica.
Odbornici su jednoglasno usvojili prijedlog da se dograđeni dio vrtića, čija je vrijednost procijenjena na 224 hiljade maraka, upiše u vlasništvo ove ustanove.
Nakon nekoliko odborničkih pitanja završeno je poslednje zasjedanje gatačkog parlamenta u ovoj godini.
Podijeli: